Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Sakrament małżeństwa

Małżeństwo to przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa. Małżeństwo między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu. Dobro osoby oraz społeczeństwa ludzkiego i chrześcijańskiego łączy się ściśle z pomyślną sytuacją wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Małżonkowie w obecności kapłana udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Przymierze małżonków zostaje włączone w przymierze Boga z ludźmi. Prawdziwa miłość małżeńska włączana jest w miłość Bożą. Łaska właściwa sakramentowi małżeństwa jest przeznaczona dla udoskonalenia miłości małżonków. Przez tę łaskę wspomagają się wzajemnie w życiu małżeńskim oraz w przyjmowaniu i wychowaniu do świętości potomstwa. Źródłem tej łaski jest Chrystus. Kościół nadaje wielkie znaczenie obecności Jezusa na godach w Kanie. Widzi w tym zapowiedź, że od tej pory małżeństwo będzie skutecznym znakiem obecności Chrystusa. Sakramentu małżeństwa w naszym kościele udzielamy przede wszystkim w soboty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w kancelarii parafialnej. Miejscem zawarcia sakramentu małżeństwa jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej(go), gdzie dopełnia się formalności przedślubnych.

Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zobowiązani są zgłosić się w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed terminem ślubu.

  1. Protokół przedślubny spisuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Termin spisania protokołu należy wcześniej uzgodnić w kancelarii parafialnej. Można tego dokonać osobiście lub telefonicznie.
  2. Jeśli narzeczeni są spoza parafii protokół mogą spisać w swoich parafiach lub uzyskać odpowiednią zgodę na spisanie i pobłogosławienie małżeństwa w naszej parafii.
  3. W przypadku pierwszym ślub może być z tzw. licencji lub w drugim przypadku spisanie protokołu odbywa się u nas.

Dokumenty potrzebne do spisania protokołu:

  1. metryka chrztu świętego z aktualną datą
  2. dowody osobiste
  3. zgoda na spisanie protokołu jeśli narzeczeni są spoza parafii

Pozostałe wymagane dokumenty, takie jak:

  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
  • zaświadczenie z poradni rodzinnej
  • świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
  • 3 druki z USC (jeśli chodzi o ślub konkordatowy)
  • ubiegający się o powtórne zawarcie małżeństwa przynoszą akt zgonu współmałżonka (wystawiony w parafii zgonu)
  • odbycie dwukrotnej spowiedzi przedślubnej

Ostatni dokument można donieść w późniejszym okresie, po uzgodnieniu z duszpasterzem. Świadkami sakramentu małżeństwa mogą być jedynie osoby pełnoletnie.

Więcej w tej kategorii: « Sakrament pokuty