Pogrzeb katolicki

Zgodnie z prawem  kościelnym  pogrzeb katolicki  przysługuje osobie,  która  prowadziła życie wiary, czemu dawała świadectwo poprzez praktyki religijne (uczęszczała na Eucharystię, przystępowała do sakramentów świętych, przyjmowała wizytę kolędową kapłana). Osoby, które prowadziły życie niemoralne, sprzeczne z wiarą i obyczajami chrześcijańskimi muszą się liczyć z możliwością ograniczenia niektórych elementów pogrzebu lub jego odmową.

Pogrzeb należy zgłosić jak najwcześniej w kancelarii parafialnej nawet poza godzinami urzędowania. Należy zabrać ze sobą akt zgonu zmarłego. Jeśli osoba nie była blisko znana duszpasterzom, zgłaszając pogrzeb należy przedstawić w zależności od sytuacji zaświadczenie kapelana szpitala o przystąpieniu do sakramentu chorych, chyba, że któryś z duszpasterzy opatrzył zmarłego sakramentami na drogę do wieczności.