Aktualności parafialne

Rok Świętego Józefa (8 XII 2020r. - 8 XII 2021r.)

W związku z ustanowieniem przez Papieża Franciszka Roku św. Józefa bp Janusz Stepnowski wydał dekret ustanawiający dwadzieścia kościołów stacyjnych w Diecezji Łomżyńskiej. Są wśród nich Sanktuaria, Bazyliki i kościoły którym patronuje św. Józef.

Biskup Stepnowski zachęca do wzbudzenia większej miłości dla tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo i do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania.

Jednocześnie przypominamy, iż Stolica Apostolska, w związku z Rokiem św. Józefa, udzieliła łaski odpustu zupełnego za:
• półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej,
• udział w dniu skupienia, które zawiera rozważanie o św. Józefie,
• spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
• odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych,
• codzienne powierzenie działalności (pracy) opiece św. Józefa,
• modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy (bezrobotnych),
• odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu, lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan,
• modlitwę do św. Józefa – w dniach: uroczystość św. Józefa (19 marca), wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) i w święto Świętej Rodziny,
• odmówienie modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu. Dotyczy to również osób umierających.

Pełna treść dekretu poniżej:

DEKRET
USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY STACYJNE ROKU ŚW. JÓZEFA
W DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

W 150 rocznicę ustanowienia przez bł. Piusa IX św. Józefa Patronem Kościoła Katolickiego papież Franciszek zainaugurował listem apostolskim Patris corde Rok św. Józefa, w którym ukazuje go jako ojca umiłowanego, czułego, posłusznego, przyjmującego, z twórczą odwagą, człowieka w pracy i ojca w cieniu. Jesteśmy zaproszeni przez Piotra naszych czasów do wzbudzenia większej miłości dla tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo i do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania.

W odpowiedzi na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w obecnym roku, kiedy doświadczamy trudności i wielu wyzwań w związku z panującą epidemią, zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, niniejszym dekretem ustanawiam następujące Kościoły stacyjne Roku św. Józefa:

1. Kościół Katedralny – Sanktuarium Matki Boskiej Łomżyńskiej – Matki Pięknej Miłości w Łomży
  2. Bazylika mniejsza w Sokołach
  3. Bazylika mniejsza w Myszyńcu
  4. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży
  5. Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie
  6. Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce k. Ostrołęki
  7. Sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie
  8. Sanktuarium Matki Bożej w Małym Płocku
  9. Sanktuarium Matki Bożej w Nowej Osuchowej
  10. Sanktuarium Matki Bożej w Płonce Kościelnej
  11. Sanktuarium Matki Bożej w Wąsewie
  12. Sanktuarium Matki Bożej w Wąsoszu
  13. Kościół Parafialny pw. św. Józefa w Dąbrowach
  14. Kościół Parafialny pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie
  15. Kościół Parafialny pw. św. Józefa w Złotorii
  16. Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
  17. Sanktuarium św. Teresy ąod Dzieciątka Jezus w Porządziu
  18. Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie
  19. Kościół Parafialny pw. św. Jakuba w Drozdowie
  20. Kościół Parafialny pw. św. Jakuba w Jedwabnem

Niech wyznaczone kościoły będą szczególnymi miejscami czci do św. Józefa w całej naszej diecezji, a podejmowane inicjatywy w naszym Kościele Łomżyńskim, w którym rozpoczynamy przygotowanie do obchodów 100-lecia ustanowienia diecezji, przyczynią się do odnowy wiary naszych rodzin i parafii.

+ Janusz Stepnowski
  Biskup Łomżyński

Ks. Artur Szurawski
Kanclerz Kurii

Łomża, dnia 9 luty 2021 r.